Aktuality zo života spoločnosti

Po zavraždení troch kresťanov sú kresťanské zbory pod policajnou ochranou

Po zavraždení troch kresťanov sú kresťanské zbory pod policajnou ochranou

Tureckí kresťania žijú vo veľmi ťažkých politických podmienkach. Ich situácia sa zhoršila po zavraždení trojčlenného personálu kresťanského vydavateľstva Zirve v Malatayi, ktoré sa udialo 18. apríla tohoto roku. Ertan Cevik, kazateľ baptistického zboru v Izmire pre Európsku baptistickú tlačovú službu povedal, že v miestnom denníku bol šokujúcim spôsobom očiernený priamo na titulnej strane.

Na titulnej strane bolo napísané: „V Buci (časť mesta, v ktorej sa zbor nachádza) je nové misijné centrum a jeho riaditeľom je Ertan Cevik. Táto kresťanská práca sa snaží vymývať mozgy a na získanie mladých ľudí používa peniaze. Kresťania pôsobia pomocou drog na študentov, aby ich urobili poddajnými“. Cevik požiadal úrady, aby autora týchto nepodložených správ uväznili. Na druhej strane polícia okamžite odpovedala na jeho žiadosť, aby boli on a jeho rodina chránení. Bohoslužby sa konajú pod ochranou polície. Pred vraždou v Malatayi boli všetci traja kresťania, Nemec Tilmann Geske (45) a Turci Necati Aydin (35) a Ugur Yuksel (32) najskôr bičovaní a potom im podrezali hrdlá. Polícia uväznila 11 podozrivých, z toho piatich zatkli okamžite. Potom nasledovali 19 a 20 roční mladíci, ktorí žili v Islamskom študentskom domove. Vo vreckách mali prehlásenia: „Bude to lekcia pre nepriateľov našej viery. Urobili sme to pre svoju vlasť.“ Geske žil v Turecku od roku 1997, z toho posledné štyri roky v Malatayi. Vo Švajčiarsku vyštudovaný teológ pracoval ako nezávislý tlmočník a počítačový expert. Yukselovi vystrojili moslimský pohreb hneď na druhý deň po jeho zavraždení, pretože jeho rodičia pochybovali, že sa skutočne stal kresťanom. Pri pohrebe Aydina vo dvore baptistického zboru, Ihsam Özbek z Ankary, predseda Tureckého združenia slobodných protestantských cirkví, kritizoval súčasnú protikresťanskú klímu. Hlboko zasiate semeno netolerancie, nenávisti a rasizmu voči kresťanom vyústilo k uskutočneniu hrozného činu. Kresťania sú prenasledovaní a žijú v neustálom strachu. Pre tlač Özbek povedal: „Veľmi dobre vieme, že vrahovia neboli v Malatayi poslední.“ Podľa tureckej televíznej stanice boli napadnuté aj ďalšie kresťanské inštitúcie, vrátane troch kníhkupectiev, vydavateľstva a rozhlasovej stanice. Na pohrebe Aydina sa zúčastnilo 500 ľudí na čele s reprezentantmi miestnej samosprávy. Aydin zvykol cestovať po celom Turecku s filmom „Ježiš“. Moderoval aj veľkonočný program na tureckom televíznom kanáli Turk-7. V októbri začal študovať na teologickom seminári v Ankare. Mnohí hostia boli počas pohrebu šokovaní správaním Aydinovej rodiny. Keď sa päť a šesť ročné deti pýtali svojej mamy prečo ocka toľko fotografujú, ona im odpovedala: „Máme oslavnú hostinu za otecka“.


http://www.ebf.org/ preložil Pavel Kopčok

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk