Reakcia baptistov na zemetrasenie na Haiti

news0143_01_bwaid-haiti_2010_earthquake

Pomoc pre Haiti zasielajte na číslo účtu:
Bratská jednota baptistov v SR
1121498655 / 0200 - VÚB Bratislava
Variabilný symbol: 777

Streda 3. februára 2010

Zúfalé Haiti

Situácia na Haiti zostáva zúfalá. To je uzáver BWAid Rescue 24team, ktorý bol v krajine od 15. januára, tri dni po masívnom zemetrasení, ktoré spustošilo veľkú časť ostrovného národa. Posledný odhad znie na 200000 mŕtvych. Približne 70 000 ľudí bolo pochovaných v hromadných hroboch. Viac ako milión Haiťanov sa stalo bezdomovcami. 60-80% budov v hlavnom meste Haiti, Port-au-Prince bolo hlavným náporom zemetrasenia zborených alebo sa stali nepoužiteľnými. Tisícky usídlencov hlavného mesta prchá na vidiek, niektorí prchajú k príbuzným. Mnohí sa snažia opustiť Haiti a utekajú do Dominikánskej republiky ktorá spolu z Haiti zdieľa ostrov Hispaniola a Peurto Rico a susediace ostrovy. Port-au-Prince trpí nedostatkom jedla a vody. Nedostatok paliva spôsobil štvornásobné zvýšenie jeho ceny. Na iba niekoľkých otvorených benzínkách stoja extrémne dlhé fronty. BWAid team poskytol lekárske ošetrenie niekoľko sto osobám na klinike v Pétionville a v metre Port-au-Prince. Stovky ľudí museli čakať na ošetrenie v hale alebo na parkoviskách. Mnohí mali polámané končatiny a panvy, fraktúry lebky a ťažko poranené členky a chodidlá. Väčšina zranení bola infikovaná kvôli dlhému čakaniu na ošetrenie. Svetová Aliancia Baptistov naďalej apeluje na Baptistov po celom svete, aby zbierali financie pre pomoc Haiti. Doposiaľ bolo vyzbieraných viac ako 150 000 USD z 11 baptistických jednôt.

Baptisti na Slovensku vyzbierali na pomoc Haiti sumu približne 9000.-€.

Utorok 19. januára 2010

Fotogaléria BWAid Rescue24 tím na Haiti

Nedeľa 17. januára 2010

Záchranný tím BWAid na Haiti

Záchranný tím (Rescue24team) dorazil do Port-au-Prince na Haiti za sprievodu modrých prilieb síl OSN a začal pracovať v miestnej klinike. Tím pozostávajúci z členov z Maďarska a štátu North Carolina v USA sa ocitol tvárou v tvár strašlivej scéne. „Situácia je hrozná, nikdy som nevidel niečo také,“ povedal Bela Szilagyi, hlava Hungarian Baptist Aid, ktorý viac ako 10 rokov pracoval epicentrách rôznych veľkých katastrof. Tím čelí nesmiernemu chaosu, zmätku a hroznému zápachu mŕtvych tiel. Tím zostane na Haiti jeden týždeň, poskytujúc urgentnú zdravotnícku pomoc.

Piatok 15. januára 2010

Správy z Haiti

Biene Lamerquea, významný baptistický pastor v Port-au-Prince, zahynul počas zemetrasenia, ktoré otriaslo hlavným mestom Haiti večer 12. januára.
Gedeon Eugene, více prezident Baptistickej Konvencie na Haiti, informoval Baptist World Alliance (BWA) že Lamerquea je stále pochovaný pod sutinami. Zahynuli aj ďalší členovia baptistov. Väčšina mesta je zničená. Odhaduje sa, že zemetrasenie zasiahlo 3 milióny ľudí a usmrtilo desiatky tisíc osôb. Niekoľkí ďalší baptistickí kazatelia a členovia sú stále nezvestní, zatiaľ čo mnohí sú teraz bezdomovci. Trávia noci na ulici a sú hladujúci. Najmenej jedna modlitebňa First Baptist Church in Port-au-Prince bola záchvevmi poškodená. Baptistická Konvencia na Haiti a BWA organizujú pomoc pre svojich členov a aj pre ostatných ľudí. Ľudia nemôžu variť, sú smädní a zranení. Na ceste na Haiti sú dva záchranné tímy BWAid Rescue24, ktoré aj s pomocou špeciálne vycvičených psov budú zachraňovať ľudí uväznených pod troskami. Svoju pomoc poslali jednoty z Indie, Panamy, Taiwanu, Nemecka, Anglicka, USA. Baptistická jednota na Jamajke ponúkla asistenčné služby.

Celá krajina je v šoku!

Čo sa stalo v Port-au-Prince zasiahne každého na Haiti. Je to národná katastrofa, napísal Jules Casseus, prezident Kresťanskej Univerzity na Haiti (UCNH) v Limbé, ktoré leží približne 130 kilometrov od Port-au-Prince. Každý Haiťan má príbuzných v Port-au-Prince. V Limbé máme veľa plačúcich ľudí, korí stratili príbuzných, synov, dcéry študujúcich v hlavnom meste. Ženatý študent teológie na univerzite z Port-au-Prince stratil dom a dcéru, ktorá bola v dome.

Casseus volá svet k modlitbám. „Prosím pokračujte v modlitbách za Haiti. Modlite sa, aby sme vedeli realizovať správne kroky na pomoc ľuďom postihnutým zemetrasením.“

Streda 13. januára 2010

Baptist World Aid (BWAid), inštitúcia zameraná na humanitárnu pomoc pri Svetovej aliancii baptistov, ihneď po zemetrasení vstúpila do spolupráce s baptistami na Haiti.

Každej z baptistických jednôt na Haiti a baptistickej misii na Haiti, bola zaslaná pomoc vo výške 10 000.- US dolárov.

chliebnaskazdodenny


volby_nrsr2023


konferenciasestier2023_foto


konferenciasestier2023_video


fenomen_jas_promo


 

slovenskabiblickaspolocnost

radio7
Počúvajte s nami Rádio7

Copyright © 2023 Bratská jednota baptistov v Slovenskej republike. Všetky práva vyhradené. Webmasters: webmaster@baptist.sk